EVIASPORTS ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΤΗΛΕΣ

2004: Λήλας Βασιλικού-Λιβανάτες 3-1

Την άνοδο στην Γ’ Εθνική θα διεκδικήσει, πλέον, ο Λήλας, μετά και τις τελευταίες εξελίξεις της 29ης  και προτευταίας αγωνιστικής του 6ου ομίλου της Δ’ Εθνικής.

Οι Βασιλικαριώτες ‘σφράγισαν’ και τυπικά το εισιτήριο για τα μπαράζ, που συμμετέχουν οι δεύτερες στην κατάταξη ομάδες των ομίλων του Περιφερειακού πρωταθλήματος και όλοι ελπίζουν βάσιμα στον προβιβασμό, στόχος στα ‘μέτρα’ της ομάδας σύμφωνα με τη δυναμικότητα της.

Για να γίνει όμως αυτό μία αγωνιστική… νωρίτερα, χρειάστηκε να χάσει βαθμούς ο Αίας στην έδρα του Φωκικού και να κερδίσουν οι ‘κυανόλευκοι’.

Κάτι που έγινε και οι πανηγυρισμοί στο τέλος του ματς με τη Δάφνη από παίκτες και οπαδούς ‘έδωσαν και πήραν’ μέσα σε μια όμορφη ατμόσφαιρα!

Η ομάδα των Λιβανάτων ήρθε στην Εύβοια για να πουλήσει… ακριβά το τομάρι της, εξαντλώντας και τις τελευταίες ελπίδες της για παραμονή

Αυτό σε συνδυασμό και με τον εφησυχασμό των παικτών του Γιώργου Λάμπρου έκανε το παιχνίδι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και δραματικό μέχρι το τελευταίο του λεπτό, όπου ο Γίγας με πέναλτι ‘καθάρισε’.

Οι γηπεδούχοι δεν έπιασαν απόδοση σύμφωνα με τις δυνατότητες τους, ήταν όμως οι κυρίαρχοι του ματς και θα μπορούσαν με την εκμετάλλευση ευκαιριών που έχασαν να περάσουν ένα πιο… ήσυχο απόγευμα.

Στο 9′ σουτ του Γκούμα υπό πίεση μπλόκαρε ο Μπόλμπασης. Στο 14′ ο Νεοφώτιστος άνοιξε το σκορ (1-0) με καλοχτυπημένο φάουλ. Μετά από πέντε λεπτά ο Μαμάκος πέρασε δεξιοτεχνικά τους Ζαωό και Καστανά, αλλά ο Μπόλμπασης έδιωξε το πλασέ που επιχείρησε… απέναντι του!

Στο 26′ ο Μπριλάκης έσωσε την εστία της ομάδας του επί της γραμμής στο σουτ του Σωτηρόπουλου σε σύγχυση στην περιοχή του Καραγιάννη.

Στην εξέλιξη της φάσης ο Γκούμας βγήκε στην αντεπίθεση και σε τετ-α-τετ με τον Μπόλμπαση αλλά ‘νικήθηκε’ απ’ τον τελευταίο.

Ο γκολκίπερ των ‘πράσινων’ απέκρουσε έξοχα επικίνδυνο χτύπημα φάουλ του Θεοχάρη και στην αντεπίθεση ο Χρήστου σούταρε ασθενώς και με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε ελάχιστα πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος του.

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το β’ μέρος, όπου στις αρχές του (47′) οι Μπριλάκης και Μαμάκος από κοντά δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0 σε εκτέλεση κόρνερ του Νεοφώτιστου.

Στο 63′ ο Μπόλμπασης απέκρουσε σωτήρια σουτ του Μαμάκου κι ένα λεπτό αργότερα κοντινή κεφαλιά του Χαϊκάλη εξουδετέρωσε ο Καραγιάννης.

Στο 65′ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για να ‘καθαρίσουν’ οι Ευβοιώτες, όταν σουτ του Γκούμα από καλή θέση απέκρουσε ο Μπόλμπασης και νέο σουτ του Τσαλιαγκού στην επιστροφή της μπάλας έκοψε με υπερπροσπάθεια ο Θεοχάρης πάνω στη γραμμή!

Μετά από πέντε λεπτά το γήπεδο ‘πάγωσε’ προς στιγμήν, όταν ο επικίνδυνος Σωτηρόπουλος με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Στο 71′ ο Γκούμας με προσποίηση και δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω απ’ τα δοκάρια του Μπόλμπαση.

Μετά από ένα τρίλεπτο όμως ο Λήλας πέτυχε το 2-1… Τότε ο Νεοφώτιστος έστρωσε στον Ζαχαριά κι αυτός με δυνατό σουτ που κόντραρε στον Σίδερη έστειλε τη μπάλα στη γωνία της αντίπαλης εστίας.

Στο 76′ ο Γκούμας με επέλαση και σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα… βασανιστικά να περάσει παράλληλα του τέρματος του Μπόλμπαση και οι Μαμάκος και Ζαχαριάς να μην προλαβαίνουν να κάνουν την προβολή.

Στο 89′ ο Γίγας μπήκε κατά μέτωπον, αλλά απέναντι απ’ τον αντίπαλο τερματοφύλακα δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά χάνοντας κλασσικότατη ευκαιρία για το 3-1.

Αυτό έγινε με την εκπνοή του 90λεπτου, όταν ο Μαμάκος ανατράπηκε καθαρά απ’ τον Πούλο κι ο Γίγας με πέναλτι δεν αστόχησε αυτή τη φορά.

Οι νικητές, απ’ τους οποίους προστατεύθηκαν οι Γίγας και Καμζέλης που βρίσκονται στο όριο καρτών, καλύτερα έπαιξαν οι Μπριλάκης, Νεοφώτιστος, Γούναρης και Μαμάκος, ενώ απ’ τους σκληροτράχηλους φιλοξενούμενους προσπάθησαν για κάτι καλύτερο οι Μπόλμπασης (κορυφαίος της ομάδας του), Ρέββας, Χαϊκάλης και Σωτηρόπουλος.

Καλή η διαιτησία του Θεοδωρακόπουλου και των βοηθών του Αθανασίου και Βαρζάκη (Αθηνών).

ΛΗΛΑΣ: Καραγιάννης, Δήμου, Κουρούπης, Μπριλάκης, Μαστροκώστας (85′ Καμζέλης), Γούναρης, Τσαλιαγκός (71′ Γίγας), Γκούμας, Νεοφώτιστος, Μαμάκος, Χρήστου (46′ Ζαχαριάς).

ΛΙΒΑΝΑΤΕΣ: Μπόλμπασης, Παναγιωτάκης, Ζαβός, Ρέββας, Καστανάς, Πούλος, Σίδερης, Μίχας (78′ Βέλλος), Χαϊκάλης, Θεοχάρης, Σωτηρόπουλος.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λήλας Βασιλικού-Λιβανάτες 3-1, Στυλίδα-Αρτάκη 3-0, Φωκικός-Αίας Σαλαμίνας 2-2, Θήβα-Κιθαιρών 2-0, Λεύκτρα-Μανδραϊκός 3-0, Ασπρόπυργος-Ιτέα 2-0, Ηρακλής Ψαχνών-Άγιος Θωμάς 7-0, Δόξα Προκοπίου-Λαμία 3-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λαμία 73, Λήλας 65, Αίας 62, Ηρακλής 48, Μανδραϊκός 43, Ασπρόπυργος 39, Στυλίδα 39, Κιθαιρών 38, Λεύκτρα 38, Θήβα 36, Αρτάκη 35, Φωκικός 34, Λιβανάτες 32, Άγιος Θωμάς 32, Δόξα 24, Ιτέα 8.