2005: Χαλκίδα/Λήλας-Εθνικός Αστέρας 2-1

Αγωνιστική βελτίωση παρουσιάζει η ομάδα της Χαλκίδας από παιχνίδι σε παιχνίδι, έστω κι αν αυτό έρχεται αναμενόμενα ως ένα σημείο, απ’ τη στιγμή που άπαντες οι παίκτες τέθηκαν στη διάθεση του Γιώργου Λάμπρου.

Στο χθεσινό φιλικό που διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο οι ‘κυανόλευκοι’ αντιμετώπισαν τον Εθνικό Αστέρα (Β’ Εθνικής), σε ένα από τα πιο δυνατά και αξιόπιστα τεστ της καλοκαιρινής περιόδου.

Στο συγκρότημα της Χαλκίδας ήταν ευδιάκριτα τόσο αρνητικά όσο και θετικά στοιχεία…

Στα τελευταία συγκαταλέγεται η εκτελεστική ικανότητα του Ουμάρ Μπακαγιόκο, ο οποίος στα 45′ που αγωνίστηκε πέτυχε δύο τέρματα.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στο α’ ημίχρονο, όταν και ο Λάμπρου έδειξε τις πρώτες του σκέψεις για το βασικό σχήμα που θα εμπιστευθεί με την έναρξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής σε δύο ακριβώς εβδομάδες.

Παρ’ ότι το διάστημα αυτό δεν παίχτηκε ποιοτικό ποδόσφαιρο με τα μαρκαρίσματα εκατέρωθεν να είναι σκληρά έως αντιαθλητικά, η ευβοιώτικη ομάδα έχασε τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες και πέτυχε δύο τέρματα…

Στο 10′ κεφαλιά του Μπόκαρη κατέληξε άουτ και δύο λεπτά αργότερα ο Οικονόμου μπλόκαρε επικίνδυνο σουτ του Πούλιου.

Στο 16′ ο Μπακαγιόκο από καλή θέση σούταρε στα χέρια του γκολκίπερ των ‘ερυθρόλευκων’ και μετά από δέκα λεπτά ο ίδιος είχε κεφαλιά άουτ σε σέντρα του Γούναρη..

Νωρίτερα στο 20′, οι παίκτες και ο πάγκος του Αστέρα ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ντεμπά.

Στο 40′ και ενώ η Χαλκίδα επισκεπτόταν πιο συχνά τα αντίπαλα καρέ, ο Μπακαγιόκο αξιοποίησε πάσα του Τσούκλη και με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ (1-0).

Μετά από ένα τρίλεπτο ο έγχρωμος φορ με κοντινή προβολή, ύστερα από κεφαλιά του Μπόκαρη και απόκρουση του Οικονόμου, διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Στην επανάληψη ο Λάμπρου ως είθισται σε τέτοια παιχνίδια, άλλαξε τα 7/11 της ομάδας του, διατηρώντας την τετράδα του άξονα στην άμυνα (Μπόκαρης-Πούλιος) και στο κέντρο (Ζαβάτσκι-Κριζανόφσκι).

Αυτό δεν έδειξε να ικανοποιεί τόσο τον κόσμο, όσο και τον ίδιο τον προπονητή του Λήλα, ο οποίος ουκ ολίγες φορές σηκώθηκε από τον πάγκο και έκανε έντονες παρατηρήσεις στους παίκτες του.

Οι Καισαριανώτες βρήκαν έτσι την ευκαιρία να πιέσουν προς τα καρέ του Παπαδόπουλου και στο 66′ ο τελευταίος αναγκάστηκε να διώξει σε κόρνερ το δυνατό και με καλές προϋποθέσεις μακρινό σουτ του Καφού.

Στο 81′ ο Γιουσλής σούταρε εντός περιοχής, ο Κεφαλάς αλλοίωσε την πορεία της μπάλας και ο Θεοδωρέλης έδιωξε επί της γραμμής.

Η αποχώρηση του Μπόκαρη στο 68′ έκανε εμφανή τα προβλήματα στα μετώπισθεν κι αυτό φάνηκε στο 82′ όταν ο Σιαλμάς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κουρούπη, τρίπλαρε τον Θεοδωρέλη και με πλασέ, το οποίο προς στιγμήν σταμάτησε ο Κεφαλάς, μείωσε σε 2-1.

Τέλος στο 86′, σουτ του Χρήστου τράνταξε το δοκάρι του Κεφαλά και ένα λεπτό αργότερα κεφαλιά-ψαράκι του Παπαϊωάννου μετά από σέντρα του Σκλήνου πέρασε λίγο πάνω από το οριζότνιο δοκάρι.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Χαρ. Καρατζάς με βοηθούς τους Χάλιο και Γκριτζιά.

ΧΑΛΚΙΔΑ-ΛΗΛΑΣ: Μπόλμπασης, Πούλιος, Θεοδωρέλης, Μπόκαρης, Γούναρης, Ζαβάτσκι, Κριζανόφσκι, Τσούκλης, Γίγας, Γκουά, Μπακαγιόκο.

Στο β’ ημίχρονο ξεκίνησαν οι Παπαδόπουλος, Κουρούπης, Θεοδωρέλης (84′ Δήμου), Πούλιος (66′ Σκλήνος), Μπόκαρης (68′ Γιώργου, 83′ Βακουφάρης), Ζαβάτσκι (60′ Ηλίας), Ζαφειράκης, Κριζανόφσκι (60′ Τσαλιαγκός), Σταχόβιακ, Γκούμας, Παπαϊωάννου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Οικονόμου, Χουζούρης, Αραμπατζής, Αμανατίδης, Γαλάνης, Χασιώτης, Καφού, Φερεκίδης, Κακιούσης, Ντεμπά, Τζιούντι, ενώ αγωνίστηκαν και οι Σιαλμάς, Κουτρουμάνος, Τζιμπούρ, Μποταΐτης, Μίτσης, Γιουσλής, Παρασκευαΐδης, Χρήστου, Λυκούδης.

• Πάλι λίγος ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στην εξέδρα του Δημοτικού σταδίου της Χαλκίδας. Καμιά 50ριά φίλαθλοι τίμησαν το συγκρότημα του Λάμπρου με την παρουσία τους.
Συναγερμός στα καρέ του Εθνικού Αστέρα!... Είναι το 43', όταν ο Μπόκαρης πήρε την κεφαλιά που απέκρουσε προς στιγμήν ο Οικονόμου, καθώς ο Μπακαγιόκο που καιροφυλακτούσε έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα αντίπαλα δίχτυα.Δευτερόλεπτα πριν ο Ομάρ Μπακαγιόκο έχει διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του. Πρώτος σπεύδει ο Πέτρος Τσούκλης να τον συγχαρεί.Ο Νταβίντ Γκουά, παρτενέρ του Μπακαγιόκο στην επίθεση, επελαύνει προς τα αντίπαλα καρέ.