Σαν Σήμερα (29/4/2017): Καστέλλα-Δροσιά 1-2

Η Δροσιά κέρδισε στην Καστέλλα την τοπική ομάδα με 2-1, σαν σήμερα 29/4, για την 28η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Με σέντρα-σουτ του Γκίκα ο ΑΠΚΟ άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό, με τον ΑΠΟΚ να ανεβάζει την απόδοση του στην επανάληψη, φτάνοντας τελικά στο 1-1 στο 69′ σε φάση που ξεκίνησε με εκτέλεση φάουλ του Μήτρου και τον Γκίκα, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι, στην προσπάθεια του να διώξει. Τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το ‘τρίποντο’, που τους κράτησε ‘ζωντανούς’ στη μάχη για παραμονή, χάρις σε τέρμα του Νικολάου με σουτ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού προηγήθηκε εκτέλεση φάουλ του Πολυχρόνη (στη φάση καταλογισμού του φάουλ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μακρής) και απόκρουση του Κηρόπουλου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φώτης/Αντωνίου-Δάλλας.

ΑΠΟΒΟΛΗ: 90’+2′ Μακρής.

ΓΚΟΛ: 69′ Γκίκας (αυτογκόλ)-7′ Γκίκας, 90’+3′ Νικολάου.

Καστέλλα (Νίκος Κιαπέκος): Κηρόπουλος, Βότσης (50′ Τσούτσης), Καρβελάς, Μακρής, Μπασινάς, Χαζαρίδης, Σπανός, Μάλλιαρης, Ζήσης (61′ Γκίκας), Τζαμίχας, Μήτρου.

Δροσιά (Δημήτρης Αντωνόπουλος): Κατσιμήτρος, Τσούτης, Νικολάου, Πεππές, Δημητρίου, Τζαφέρος (77′ Φτούλης), Δεληγιώργης, Μπούρικας, Γκίκας, Πολυχρόνης, Μαντζούνης (60′ Τσιμιχόδημος).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λήλας Βασιλικού-Ελλήσποντος 0-3, Ηρακλής Ψαχνών-Παντριαδικός 3-4, Αυλίδα-Ταμυναϊκός 0-4, Όλυμπος Γυμνού-Αρτάκη 4-2, Καστέλλα-Δροσιά 1-2, ΑΕΚ Χαλκίδας-Αυλωνάρι 1-0, Μακρυκάπα-Απόλλων Ερέτριας 0-1, Αστέρας Βατώντα-Ακαδημία Ιστιαίας 3-0 α.α.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ταμυναϊκός 66, Απόλλων Ερέτριας 54, Παντριαδικός 49, Αρτάκη 42, ΑΕΚ Χαλκίδας 41, Καστέλλα 39, Λήλας Βασιλικού 38, Όλυμπος Γυμνού 38, Αυλίδα 37, Ηρακλής Ψαχνών 37, Αστέρας Βατώντα 36, Αυλωνάρι 36, Μακρυκάπα 35, Ελλήσποντος 34, Δροσιά 31, Ακαδημία Ιστιαίας -6.

ΑΕ Ληλαντίου: Αποκριάτικη εκδήλωση στις 9/3