Σαν Σήμερα (22/4/2018): Λήλας Βασιλικού-Απόλλων Ερέτριας 0-0 (video)

Λήλας Βασιλικού και Απόλλων Ερέτριας αναδείχτηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ, σαν σήμερα 22/4, για την 27η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Το τελικό αποτέλεσμα, στο ντέρμπι της χρονιάς για την υπόθεση ‘τίτλος’, ήταν θετικό για τους φιλοξενούμενους που έμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +3 απ’ τον δεύτερο Λήλαντα, συνεχίζοντας να κρατάνε την τύχη στα χέρια τους, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος. Στο κατάμεστο γήπεδο του Βασιλικού, το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά μιας σπουδαίας αναμέτρησης, με τον Απόλλων αν χάνει μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο λεπτό με σουτ του Μώρου που δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά μετά ‘απάντησαν’ οι γηπεδούχοι με τελική προσπάθεια του Καραχάλιου, που σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Μετά το πρώτο 20λεπτο οι γηπεδούχοι πήραν τα ‘ηνία’ του αγώνα, φτάνοντας πολύ κοντά στο γκολ στο 30′ με εκτέλεση φάουλ του Δ. Αγγελάτου, που σταμάτησε στη συμβολή των δοκών του Ε. Τόρα, ενώ στην επαναφορά ο Παλαιολόγος δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα, ενώ καλές στιγμές είχε στη συνέχεια ο Λήλας, με τον Καραχάλιο και με τον Βρέττο. Στην επανάληψη έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, κάτι που βόλευε την ομάδα της Ερέτριας, της οποίας ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ του Αγραφιώτη στο 66′, ενώ τέσσερα λεπτά μετά η ομάδα του Βασιλικού είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο β’ μέρος με συρτό σουτ του Τσομπάνη, που έφυγε λίγο άουτ, με τον Απόλλωνα να απειλεί στο τελευταίο εικοσάλεπτο με προσπάθειες των Καλοχωρίδη και Ρούσσου, χωρίς τελικά το 0-0 να αλλάξει ως το φινάλε.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φώτης/Καμπούρης-Δελχάς, Καμπούρης.

Λήλας Βασιλικού (Γιώργος Λάμπρου): Μπιμπάι, Τζάβρας, Βρέττος, Καρλατήρας, Παλαιολόγος, Τσολάκος, Γ. Αγγελάτος (88′ Κατσίμπρας), Καραχάλιος (69′ Σεϊνταράσι), Τσομπάνης, Μαστροκώστας, Δ. Αγγελάτος (79′ Τοουρφέ).

Απόλλων Ερέτριας (Δημήτρης Βαλκάνος): Ε. Τόρα, Μετσανάι, Καρβελάς, Βελαέτης, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Ντουλαβέρης (82′ Ρούσσος), Πολυχρόνης (84′ Σμπιλήρης), Αγραφιώτης (75′ Τρεγκάι), Γ. Τόρα, Μώρος (94′ Κικίδης).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Σκεπαστή-Αρτάκη 4-2, Ελλήσποντος-Καστέλλα 1-1, ΑΕΚ Χαλκίδας-Αιδηψός 0-4, Αυλωνάρι-Ηρακλής Ψαχνών 3-1, Όλυμπος Γυμνού-Ολυμπιακός Χαλκίδας 5-1, Αστέρας Βατώντα-Κόσκινα 3-1, Παντριαδικός-Μακρυκάπα 2-2, Λήλας Βασιλικού-Απόλλων Ερέτριας 0-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 69, Λήλας Βασιλικού 66, Αρτάκη 48, Αυλωνάρι 47, Μακρυκάπα 46, Όλυμπος Γυμνού 44, Αστέρας Βατώντα 37, Σκεπαστή 35, Ελλήσποντος 34, Αιδηψός 34, Ηρακλής Ψαχνών 32, Παντριαδικός 31, Καστέλλα 28, Κόσκινα 21, Ολυμπιακός Χαλκίδας 15, ΑΕΚ Χαλκίδας 7.

Γ’ ΕΠΣΕ (Γ’ ΟΜΙΛΟΣ): Αιγέας Πετριών-Κύμη 3-1

Α’ ΕΠΣΕ: Αστέρας Βατώντα-Καλοχώρι/Παντείχι 6-1

Π. Γρηγορίου: ‘Κάθε φορά και καλύτερα στη Σάμο!’