Α' ΕΠΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (10/4/2016): Αιδηψός-Ιστιαία 3-6

Η Ιστιαία επικράτησε στην Αιδηψό της τοπικής ομάδας με 6-3, σαν σήμερα 10/4, για την 29η αγωνιστική της Α’ ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πέμπτο λεπτό με σουτ έξω από την περιοχή του Ι. Μπιμπάι και δύο λεπτά μετά ο Α. Στεργίου με δυνατό σουτ διπλασίασε τα τέρματα τους. Η ‘Ένωση’ έφτασε και σε τρίτο γκολ, έπειτα και πάλι από δύο λεπτά με πλασέ του Χ. Ανέστη. Στο 43′ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 1-3 με σουτ του Α. Μπιμπάι και έπειτα από αρχική προσπάθεια του Ν. Αναγνώστου και απόκρουση του Μ. Μπιμπάι. Στο πρώτο λεπτό της επανάληψης ο Χ. Ανέστης βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα, κάνοντας με κοντινό πλασέ το 1-4, με την Αιδηψό να μειώνει σε 2-4 στο 59′ με σουτ του Ν. Αναγνώστου και ακόμη περισσότερο σε 3-4, δύο λεπτά μετά, με δυνατό σουτ του Καπλανάι. Ο Χ. Ανέστης στο 64′ έκανε και πάλι τους συμπαίκτες να αισθανθούν μεγαλύτερη σιγουριά για τη νίκη, κάνοντας χατ-τρικ και το σκορ 3-5, ενώ το τελικό 3-6 διαμορφώθηκε στο 75′ με γκολ του Ηλιόπουλου. Με τη νίκη της αυτή η Ιστιαία έφτασε ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου, θέλοντας ένα βαθμό στην τελευταία αγωνιστική για να στεφθεί μαθηματικά πρωταθλήτρια, για πρώτη φορά στην ιστορία της, παίρνοντας παράλληλα το ‘εισιτήριό’ για συμμετοχή στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάμπρου/Σπανός-Τσιφλάκος.

ΓΚΟΛ: 43′ Α. Μπιμπάι, 59′ Ν. Αναγνώστου, 61′ Καπλανάι-5′ Ι. Μπιμπάι, 7′ Α. Στεργίου, 9′ & 46′ & 64′ Χ. Ανέστης, 75′ Ηλιόπουλος.

Αιδηψός (Χρήστος Πατσούρας): Ψαρράς, Σιρπτσιόγλου, Βασιλείου, Δημητρίου (79′ Χ.Γ. Φώτου), Μ. Αναγνώστου, Φατσής, Α. Μπιμπάι, Σαμπάι (57′ Ζαχαράκης), Χ.Ε. Φώτου (54′ Καπλανάι), Αθανασίου, Ν. Αναγνώστου.

Ιστιαία (Θανάσης Γουρνάς): Μ. Μπιμπάι, Μερκούρι (46′ Παυλάκης), Βασιλείου (61′ Μακρής), Γιουκάι, Πανάκης, Ηλιόπουλος, Α. Στεργίου, Ι. Μπιμπάι, Β. Ανέστης (61′ Καρκασίνας), Χ. Ανέστης, Μιχαήλ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Απόλλων Ερέτριας-Λήλας Βασιλικού 1-1, Ταμυναϊκός-Αρτάκη 1-0, ΑΕΚ Χαλκίδας-Δροσιά 1-0, Αιδηψός-Ιστιαία 3-6, Ζάρακες-Μακρυκάπα 0-3, Καστέλλα-Ολυμπιακός Χαλκίδας 1-4, Αυλίδα-Αυλωνάρι 2-1, Ελλήσποντος-Παντριαδικός 1-0.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Ιστιαία 58, Ταμυναϊκός 55, Αρτάκη 54, ΑΕΚ Χαλκίδας 52, Απόλλων Ερέτριας 44, Λήλας Βασιλικού 43, Καστέλλα 43, Παντριαδικός 40, Αυλωνάρι 39, Μακρυκάπα 38, Δροσιά 35, Ελλήσποντος 35, Ολυμπιακός Χαλκίδας 35, Αυλίδα 34, Αιδηψός 20, Ζάρακες 14.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ: Ταμυναϊκός-Απόλλων Ερέτριας, Λήλας Βασιλικού-ΑΕΚ Χαλκίδας, Αρτάκη-Αιδηψός, Δροσιά-Ζάρακες, Ιστιαία-Καστέλλα, Μακρυκάπα-Αυλίδα, Ολυμπιακός Χαλκίδας-Ελλήσποντος, Αυλωνάρι-Παντριαδικός.