Αγαπημένα ΡΟΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (6/4/2014): Κύμη-Καρδίτσα 2-1 (video)

Μόνο μαθηματικές ελπίδες για την σωτηρία μπορεί να διατηρεί ο Α.Ο. Καρδίτσα μετά την νέα ήττα που υπέστη στην Κύμη, για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, που σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, τον έφερε στο -8 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι κυανόλευκοι στάθηκαν καλά στην Κύμη απέναντι σε ένα αντίπαλο που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα, αλλά ένα “μπλακ άουτ” μέσα σε ένα πεντάλεπτο (61′ έως 65′) τους έφερε πίσω στο σκορ με 2-0.

Το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, είχε ελάχιστες συγκινήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες που περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου. Στο 6ο λεπτό ο Ανέστης με εκτέλεση φάουλ, από καλή θέση έξω από την περιοχή, ανάγκασε τον Τάτσιο σε μια μεγάλη επέμβαση. Στο 28′ σε ένα μπέρδεμα μέσα στην περιοχή του ΑΟΚ σε εκτέλεση φάουλ, ο Τσικτσίρης επιχείρησε ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 45′ είχαμε την τελευταία καλή φάση για το πρώτο μέρος με τον Ανέστη να εκτελεί φάουλ και τον Τάτσιο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι και πίεσαν από τα πρώτα λεπτά για ένα τέρμα. Σε αυτήν την αλλαγή της εικόνας τους έπαιξαν ρόλο και οι αλλαγές του Β. Ντόβολη. Έτσι στο 61΄μια κάθετη πάσα του Τσιάτσιου, βρήκε στην περιοχή τον Μπουρούς, αυτός κινήθηκε προς την μικρή περιοχή και ανατράπηκε από τον Τσέλιο. Το πέναλτι εκτέλεσε με επιτυχία ο Τσιάτσιος, κάνοντας το 1-0.

Η Κύμη με πρωταγωνιστή τον Μπουρούς στο 63′ δημιούργησε νέα μεγάλη ευκαιρία αλλά ο Τάτσιος έδιωξε με μια ακόμη μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο τερματοφύλακας του ΑΟΚ δεν κατάφερε να αποσοβήσει ένα δεύτερο τέρμα, όταν ο Μπουρούς με ένα σουτ από την κορυφή της επίθεση έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 2-0. Στο 77′ ο ΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε μια αδράνεια των αμυντικών και ο Τζοβάρας με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής μείωσε σε 2-1. Η ομάδα της Καρδίτσας θα μπορούσε μάλιστα να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας αν στεκόταν λίγο πιο τυχερή στις καθυστερήσεις όταν το φαλτσαριστό σουτ του Κωνσταντινίδη σταμάτησε στο δοκάρι της Κύμης.

Κύμη (Βαγγέλης Ντόβολης): Πάππος, Καρλής, Μπαρκώσης, Κοκκάλας, Τσικτσίρης, Τσιάτσιος (68′ Φλιούκας), Φωτιάς, Γεωργουδάκης, Μπουρούς, Ανέστης (60′ Δήμου), Τσομπάνης (63′ Μήτρου).

Καρδίτσα (Θανάσης Τίκας): Τάτσιος, Καβαλάρης, Κωνσταντινίδης, Θυμιόπουλος, Κουρκούλας, Τσέλιος, Παπαευαγγέλου (80′ Κεφαλάς), Παππάς, Τσιρογιάννης, Νάκου (65′ Μίλκοβιτς), Τζοβάρας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Λευκάδια-Τρίκαλα 2-1, Κύμη-Καρδίτσα 2-1, Ρήγας Φεραίος-Ένωση Αποστόλου Παύλου 3-0, Πυργετός-Λαμία 0-3 α.α., Αχιλλέας Νεοκαισάρειας-Δωτιέας Αγιάς 1-1, Αχιλλέας Δομοκού-ΑΟ Χαλκίς 0-0, Αμπελωνιακός-Νάουσα 1-2. Ρεπό: Μαχητής Τερψιθέας.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Λαμία 52, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 49, Κύμη 45, Τρίκαλα 45, Λευκάδια 40, Ένωση Αποστόλου Παύλου 36, Δωτιέας Αγιάς 33, Ρήγας Φεραίος 31, Νάουσα 28, ΑΟ Χαλκίς 27, Μαχητής 23, Καρδίτσα 23, Αχιλλέας Δομοκού 22, Αμπελωνιακός 17, Πυργετός -6.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (25η-13/4/2014): Τρίκαλα-Καρδίτσα, Ένωση Αποστόλου Παύλου-Λευκάδια, Λαμία-Κύμη, Δωτιέας Αγιάς-Ρήγας Φεραίος, ΑΟ Χαλκίς-Πυργετός 3-0 α.α., Νάουσα-Αχιλλέας Δομοκού, Αμπελωνιακός-Μαχητής Τερψιθέας. Ρεπό: Αχιλλέας Νεοκαισάρειας.

Πηγή: karditsalive.net

Επιστροφή στις ρίζες της με τουρνουά 3 on 3 για την ΑΕΕΠ Χαλκίδας!