Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ Στήλες

Σαν Σήμερα (6/4/2011): ΑΟ Χαλκίς-Αστέρας Μαγούλας 2-3 (πέν., κ.δ. & παρ.: 1-1)

Ο ΑΟ Χαλκίς, έχοντας στον πάγκο ως υπηρεσιακό προπονητή τον πρώην τεχνικό διευθυντή του, Παναγιώτη Σκόνδρα, ηττήθηκε στα πέναλτι από τον Αστέρα Μαγούλας με 3-2, στα πλαίσια του πρώτου γύρου του Κυπέλλου Ερασιτεχνών. Η ήττα αυτή σήμανε το πρόωρο αντίο των ‘νεραντζούρι’ από τον θεσμό. Οι δύο ομάδες, παραταγμένες με πολλούς αναπληρωματικούς στις συνθέσεις τους, επέδειξαν περίσσιο πάθος στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς βέβαια κάποια κλασική φάση στο πέρας της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα το δίκαιο 0-0.

Στην παράταση, η Μαγούλα κατάφερε να προηγηθεί στο 116′ με τον Κουμεντάκο, και όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι τελικά θα πάρουν το διπλό όμως υπολόγισαν χωρίς τον Μαστρογιάννη, ο οποίος -κυριολεκτικά- στην τελευταία φάση, επωφελήθηκε την ασταθή απόκρουση του Ζούκα μετα το πλασέ του Μπόκαρη (ο οποίος αγωνίστηκε απο το 85ο λεπτό στην επίθεση ώς παρτενέρ του Μαστρογιάννη!), και σκόραρε προ κενής εστίας.

Στα πέναλτι κρατάμε δύο σημεία. Την ατυχία/αστοχία των παικτών της Χαλκίδας (Γκιτζάλης, Μαστρογιάννης σημάδεψαν το δοκάρι του Ζούκα) και την εκπληκτική εμφάνιση του Μητακίδη. Ο πορτιέρο του ΑΟΧ απόκρουσε δύο πέναλτι (ενώ κόντεψε να πιάσει και το 1ο) δείχνοντας την ικανότητα του και τα ρεφλέξ του. Παρ’ όλα αυτά ο Μενδρινός δεν λάθεψε στο τελευταίο πέναλτι και έγραψε το 3-2 για τον Αστέρα

Γενικότερα, η Χαλκίδα κατάφερε με αυτή την μαχητικότητα που επέδειξε στον αγώνα, να δώσει ελπίδα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο Στάδιο, για μια καλύτερη συνέχεια, αρχής γενομένης απο τον Κυριακάτικο αγώνα στο Λουτράκι που ουσιαστικά κρίνει την παραμονή της. Πλέον η προσοχή όλων στρέφεται στο πρωτάθλημα, έπειτα απο μια μακρά περίοδο αστάθειας με τις απομακρύνσεις προπονητών, γυμναστών κ.α., η ομάδα πρέπει να σφίξει τα δόντια και να δείξει πως δεν αξίζει επ’ ουδενί να αποχαιρετήσει την κατηγορία.

ΑΟ Χαλκίς (Σκόνδρας): Μητακίδης, Κηρύκος (85′ Μπόκαρης), Αναστασίου, Θ. Τσούτης, Γκιτζάλης, Ρ. Τσούτης, Σταματάκος, Γούναρης, Μαστρογιάννης, Δασκαλάκης (69′ Μεταξάς), Κολιόπουλος (73′ Μπακρής).

Αστέρας Μαγούλας (Βογιατζής): Ζούκας, Καραμανίδης, Μουστάκης, Μενδρινός, Κουμεντάκος, Πατσιονίδης, Μπεχλής, Σταθόπουλος (61′ Σερέπας), Λούπας, Κατικαρίδης (74′ Μάρης), Κουσίδης (61′ Καραμάνος).

Πηγή: chalkidafans3.blogspot.com

ΠΑΙΔΩΝ ΕΠΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): ΟΠΑ Αιδηψού-Τροπαιοφόρος 7-1

ΑΟ Χαλκίς: Συλλυπητήρια ανακοίνωση για Ν. Κωτσή

ΜΙΚΤΕΣ ΕΠΣΕ (ΠΑΙΔΩΝ): Οι κλήσεις για την προπόνηση στις 27/1