Σαν Σήμερα (23/3/2014): Δροσιά-Δύστος 3-2

Η Δροσιά επικράτησε του Ταμυναϊκού με 3-2, σαν σήμερα 23/3, για την 27η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας ΕΠΣΕ.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 18ο λεπτό με αυτογκόλ του Συμιακάκη, που προσπάθησε να διώξει την μπάλα, έπειτα από σέντρα του Αναστασίου, ενώ επτά λεπτά μετά ο ΑΠΚΟ είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση με οριζόντιο δοκάρι από εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτάκου. Ο Δύστος έφτασε και σε δεύτερο τέρμα στο 43′ με κεφαλιά του Πηλιχού. Η Δροσιά αντέδρασε στην επανάληψη και αρχικά μείωσε σε 1-2 στο 61′ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι (το κέρδισε ο Κατσίκαρος) του Μαντζούνη. Στο 79′ ο Σπυρόπουλος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 και η επιμονή και πίστη του ΑΠΚΟ για ανατροπή στο σκορ δικαιώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Κατσίκαρο με σουτ μέσα απ’ την περιοχή να διαμορφώνει το τελικό 3-2. Απ’ το 66′ ο Δύστος αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Πιλάτη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Πριν την έναρξη του αγώνα τραυματίστηκε ο Σολογιάννης και έτσι οι γηπεδούχοι χρησιμοποίησαν -λόγω έλλειψης δεύτερου- σαν τερματοφύλακα τον επιθετικό της ομάδας Σάλεμ.

Δροσιά (Νταβόρ Γιακόβλεβιτς): Σάλεμ, Μαντζούνης, Κηπιώτης, Συμιακάκης, Αντωνόπουλος (72′ Σπηλιωτάκης), Τσούτης, Σπυρόπουλος, Κατσίκαρος, Παναγιωτάκος, Λίφο, Φρυγανάς.

Δύστος (Παναγιώτης Ηλίας): Μπαρόλας, Τσαλιαγκός, Ευδοξιάδης, Σαμπάνης, Μάλλιος, Πιλάτης, Αναστασίου, Μπάνος (61′ Κιούσης), Πηλιχός (75′ Ηλίας), Γ. Μαστροκώστας (90’+ Β. Μαστροκώστας), Χ. Μαστροκώστας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Αρτάκη-Όλυμπος Γυμνού 3-0, Σκύρος-Ολυμπιακός Χαλκίδας 2-1, Αυλωνάρι-Καστέλλα 4-7, Λήλας Βασιλικού-Παντριαδικός 0-0, Απόλλων Ερέτριας-Ακαδημία Ιστιαίας 1-0, Ιστιαία-Λουκίσια 2-1, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου-Ταμυναϊκός 1-0, Δροσιά-Δύστος 3-2.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Απόλλων Ερέτριας 58, Αρτάκη 55, Λουκίσια 51, Ιστιαία 49, Ολυμπιακός Χαλκίδας 48, Σκύρος 42, Λήλας Βασιλικού 41, Δροσιά 40, Καστέλλα 37, Αυλωνάρι 37, Ταμυναϊκός 33, Παντριαδικός 33, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου 30, Δύστος 20, Όλυμπος Γυμνού 15, Ακαδημία Ιστιαίας 12.

Σαν Σήμερα (9/1/2011): Λουκίσια-ΠΑΟ Λουτρακίου 3-2

Αμαρυνθιακός: Πρόσκληση για την απονομή κυπέλλου