BASKET LEAGUE Αγαπημένα ΡΟΗ ΙΣΤΟΡΙΚΑ-ΡΕΤΡΟ ΜΠΑΣΚΕΤ Στήλες

Σαν Σήμερα (23/3/2014): Ίκαρος Χαλκίδας-Παναθηναϊκός 64-85 (video)

Με το ”μυαλό” στο παιχνίδι με τον Ηλυσιακό, ο Ίκαρος ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα δύο δεκάλεπτα,
έχοντας απέναντι του την καλύτερη ομάδα της Ευρώπης, την τελευταία δεκαπενταετία. Ο Παναθηναϊκός -με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη στον πάγκο απ’τις 8 Μαρτίου- έπαιξε όσο χρειαζόταν για να φτάσει σε μια άνετη νίκη, με την ομάδα της Χαλκίδας -αντίστοιχα- να βρίσκει την ευκαιρία να ξεκουράσει βασικά ”γρανάζια” του παιχνιδιού της (όταν οι φιλοξενούμενοι ”καθάρισαν” το ματς) ενόψει της δύσκολης συνέχειας, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία σε δύο νεαρούς αθλητές (Τολιόπουλος και Μπέμπης) να πάρουν αρκετό χρόνο συμμετοχής.

Η ομάδα του ”τριφυλλιού” ξεκίνησε ”ζεστά”, παρουσιάζοντας ευστοχία στα εντός παιδιάς σουτ, κάτι που του έδωσε την ευκαιρία στο 8′ να προηγηθεί με 8 πόντους (9-17), όμως με μπροστάρη τον Γκαγκαλούδη, οι γηπεδούχοι ”μάζεψαν” το σκορ στα δύο επόμενα λεπτά λεπτά της πρώτης περιόδου. Αυτό ήταν το σκηνικό και στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, δηλαδή οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά με 2-3 καλάθια διαφορά, χωρίς όμως να μπορούν να ξεφύγουν περισσότερο. Μάλιστα ο Ίκαρος, χάρις σε τρίποντο του Σπανού, 1-2 δεύτερα πριν την λήξη του ημιχρόνου, έφερε το παιχνίδι στα ίσα για πρώτη φορά μετά την έναρξη του αγώνα. Σ’αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι, συναγωνίζονταν τους αντιπάλους τους σε ευστοχία και με αρκετά κλεψίματα στην άμυνα (κάτι που δείχνει συγκέντρωση και αγωνιστικότητα) σημείωσαν κάποιους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να δείξει την ανωτερότητα του και με ένα
γρήγορο 13-0 (42-55) ”ξέφυγε” στο σκορ, απόρροια της βελτίωσης του στην άμυνα και της ευστοχίας του,
έξω απ΄την γραμμή των τριών πόντων. Ο Ίκαρος στην συνέχεια, δεν κατάφερε να ”κλείσει” την ”ψαλίδα του σκορ” περισσότερο απ’το -9 (48-57), με τους πρωταθλητές Ελλάδος να φτάνουν λίγο αργότερα για πρώτη φορά στο +18 (48-66). Στο 27′ καταλογίστηκε τεχνική ποινή στον Γκαγκαλούδη, ο οποίος αποσύρθηκε στον πάγκο και ως το τέλος στη θέση του αγωνίστηκε, ο 18χρονος Τολιόπουλος (διεθνής με τις ”μικρές” εθνικές Ελλάδος), αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις, ”ξεδιπλώνοντας” πτυχές του ταλέντου του στην θέση ”1”, δείχνοντας γιατί θεωρείται ”επένδυση” για το μέλλον της ομάδας του, αλλά και ότι μπορεί άμεσα να βοηθήσει.

Στην τελευταία περίοδο -διαδικαστικού χαρακτήρα- η διαφορά μεγάλωσε στα τελευταία λεπτά , για να πάρει την μέγιστη τιμή της λίγα δεύτερα πριν την λήξη (64-85). Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στα ριμπάουντ και δεν έδωσε το δικαίωμα στους Ευβοιώτες, να βγάλουν αιφνιδιασμούς, στερώντας τους την ευκαιρία για εύκολους πόντους, των οποίων τα ποσοστά στα σουτ ”έπεσαν” αρκετά (λόγω και της καλής περιφερειακής άμυνας του ”τριφυλλιού”), γι’αυτό και στο δεύτερο ημίχρονο σημείωσαν μόλις 22 πόντους.

Τρία στα τρία, θέλει ο Θανάσης Γιαπλές στα επόμενα παιχνίδια (Ηλυσιακός εκτός, Άρης και Κολοσσός
εντός), για να επιτευχθεί η σωτηρία, ενώ συμφώνησε, ότι μοναδικός αντίπαλος της ομάδας του για
παραμονή, είναι ο Πανελευσινιακός (ισοβαθμούν στην δωδέκατη θέση με 6 νίκες) και γι’αυτό πρέπει ο
Ίκαρος να σημειώσει μια νίκη περισσότερη -απ’την ομάδα της Ελευσίνας- στα παιχνίδια που απομένουν,
αφού στην ισοβαθμία υστερεί η ομάδα της Χαλκίδας.

”Είναι πολύ σημαντικό ότι είναι ποιοτικός ο κόσμος, που έρχεται στο γήπεδο”, δήλωσε ο Φραγκίσκος
Αλβέρτης, αποθεώνοντας το υποδειγματικό φίλαθλο πνεύμα των Χαλκιδέων. Σ’ ότι αφορά το αγωνιστικό
κομμάτι τόνισε πως ”στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι στην άμυνα και έτσι μπορέσαμε να τρέξουμε στον αιφνιδιασμό και να βρούμε ελεύθερα σουτ”, προσθέτοντας ότι ”ξέραμε ότι δε θα ‘ναι εύκολο παιχνίδι για μας… ο Ίκαρος Χαλκίδας είναι καλή ομάδα, με μαχητικούς παίκτες, παίζει καλό μπάσκετ και ήρθαμε προετοιμασμένοι κατάλληλα.”

Δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 53-68, 64-85.

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Ρόμπερσον 12 (2/2δίπ., 2/9τρίπ., 2/2β., 2ρ., 5ασ., 2κλ.), Γούντολ 1 (0/2δίπ.,
0/1τρίπ., 1/2β., 1ρ., 4ασ., 3λ.), Άσκα 14 (7/11δίπ., 0/3τρίπ., 7ρ., 1κλ.), Μανωλόπουλος 8 (1/3δίπ., 2/4τρίπ.,
1ρ., 2κλ., 1λ.), Σάτον 4 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 0/2β., 3ρ., 3κλ., 5λ.), Γκαγκαλούδης 15 (1/3δίπ., 4/5τρίπ., 1/2β.,
2ρ., 1ασ., 2κλ., 2λ.), Σπανός 5 (1/2δίπ., 2/2β., 1λ.), Τολιόπουλος (0/1δίπ., 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ.), Βουγιούκας Ά.
(1ρ.), Ρίτσαρντς 5 (1/3δίπ., 1/7τρίπ., 4ρ., 1ασ., 1κλ.), Μπέμπης (0/1δίπ., 1ρ.), 14/29δίπ., 10/32τρίπ., 6/10β.,
21-7ρ., 12ασ., 12κλ., 0κοψ., 13λ.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Χαραλαμπόπουλος (0/1τρίπ., 1ρ.), Μπράμος 16 (2/2δίπ., 4/5τρίπ., 3ρ., 2ασ., 3λ.), Κάρι 5 (1/5τρίπ., 2/2β., 1ρ., 2ασ., 2κλ., 2λ.), Φώτσης 12 (0/1δίπ., 4/5τρίπ., 5ρ., 1ασ., 1κοψ., 1λ.), Ούκιτς 11 (3/3δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 5ρ., 6ασ., 3λ.), Λάσμε 10 (5/8δίπ., 5ρ., 1ασ., 1λ.), Μαυροκεφαλίδης 2 (1/1δίπ., 2ρ., 1λ.), Διαμαντίδης (0/3τρίπ., 3ρ., 2ασ., 2λ.), Παππάς 10 (0/2δίπ., 2/3τρίπ., 4/4β., 1ρ.), Γιάνκοβιτς 8 (3/3δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 3ρ., 1λ.), Ματσιούλις 5 (1/1δίπ., 0/3τρίπ., 3/5β., 3ρ., 1ασ., 2λ.), Ράιτ 6 (3/8δίπ., 0/1β., 4ρ., 5ασ.), 18/29δίπ., 12/29τρίπ., 13/16β., 32-8ρ., 20ασ., 2κλ., 2κοψ., 16λ.

Συνολική στατιστική:
Ίκαρος Χαλκίδας: 14/29δίπ., 10/32τρίπ., 6/10τρίπ., 21-7ρ., 12ασ., 12κλ., 0κοψ., 13λ.
Παναθηναϊκός: 18/29δίπ., 12/29τρίπ., 13/16β., 32-8ρ., 20ασ., 2κλ., 2κοψ., 16λ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (22η αγωνιστική): Ρέθυμνο-ΚΑΟ Δράμας 77-72, Απόλλων Πατρών-Τρίκαλα 67-74, Ολυμπιακός-Πανελευσινιακός 94-64, Ηλυσιακός-Άρης 51-63, ΠΑΟΚ-Κηφισιά 92-83, Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 75-64, Ίκαρος Χαλκίδας-Παναθηναϊκός 64-85.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Παναθηναϊκός 43, Ολυμπιακός 40, Πανιώνιος 37, ΠΑΟΚ 36, Κηφισιά 34, ΚΑΟ Δράμας 33, Τρίκαλα 31, Ρέθυμνο 31, Απόλλων Πατρών 31, Άρης 31, Κολοσσός Ρόδου 30, Πανελευσινιακός 28, Ίκαρος Χαλκίδας 28, Ηλυσιακός 27.

Πηγή: matiestaspor.gr

Σχολικοί αγώνες: Οι πανηγυρισμοί του ΓΕΛ Αρτάκης για την πρόκριση στα ημιτελικά (video)

ΝΕΑΝΙΔΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ.-ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 46-44