ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Κύπελλο ΕΠΣΕ: Στον τελικό οι Λαμψακιώτες! (Ελλήσποντος-Λήλας Βασιλικού 1-1)

Ο Ελλήσποντος προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Εύβοιας ‘Νίκος Δαφνής’, επικρατώντας με συνολικό σκορ 2-1 στο ζευγάρι των ημιτελικών με τον Λήλαντα Βασιλικού.

Πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο πέμπτο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νικολάου, ο Κουζούλογλου πήρε την κεφαλιά και ο Μαντάς σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά του γωνία. Τελικά η ομάδα της Λαμψάκου άνοιξε το σκορ στο 15′ με πλασέ του Γεωργίου μέσα απ’ τη μικρή περιοχή στην επαναφορά και έπειτα από αρχικό σουτ του Κουζούλογλου και απόκρουση του πορτιέρο του Λήλαντα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν στο 34′ με κεφαλιά του Αγγελάκη που μπλόκαρε ο Βασιλείου, ενώ ένα λεπτό μετά σουτ του Τζαφέρου έξω απ’ τη μεγάλη περιοχή, πέρασε έξω και δίπλα απ’ τ’ αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων. Στο 37′ διπλή ευκαιρία για τον Ελλήσποντο, που στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή, με σουτ των Ανέστη και Κατσίμπρα και ισάριθμες δύσκολες επεμβάσεις απ’ τον Μαντά.

Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Βασιλικού, που ανέβασε την απόδοση της στην επανάληψη, στο πέμπτο λεπτό της επανάληψης με τετ-α-τετ του Κανάνι με τον Βασιλείου και τον επιθετικό του Λήλαντα να πλασάρει στο κάθετο δοκάρι και νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο 57′ με μακρινό σουτ του Κανάνι και πάλι, που πέρασε λίγο πάνω απ’ την αριστερή συμβολή των δοκών των γηπεδούχων, που με τη σειρά τους είχαν οριζόντιο δοκάρι στο 70′ με τον Νάνο. Τελικά ο Λήλας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 75′ με εκτέλεση φάουλ του Κανάνι, η τελική προσπάθεια του οποίου αυτή τη φορά κατέληξε στα δίχτυα, κάτι που έκανε τα τελευταία λεπτά αγωνιώδη, αφού το 1-1 έδινε την πρόκριση στους γηπεδούχους, με την ομάδα του Βασιλικού να θέλει και δεύτερο γκολ για να προκριθεί εκείνη στον τελικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκάτσος/Δάλλας-Μούρτικας.

ΓΚΟΛ: 15′ Γεωργίου-75′ Κανάνι.

Ελλήσποντος (Κώστας Καλλιμάνης): Βασιλείου, Γιαλός, Ντούκα, Γεωργίου, Γιογιός (86′ Κουσερής), Χιούσκα, Νικολάου, Κατσίμπρας, Κουζούλογλου, Ανέστης, Νάνος.

Λήλας Βασιλικού (Τάσος Ταυταρίδης): Μαντάς, Ευαγγελινός, Καραλής, Χαζαρίδης (46′ Καρβελάς), Τζαφέρος, Αγγελάκης (46′ Κικίδης), Παπίλας, Λούρος (89′ Χρόνης), Κούκα, Κανάνι, Αναγνώστου.

Κύπελλο ΕΠΣΕ: Προβάδισμα πρόκρισης για Λαμψακιώτες (Λήλας Βασιλικού-Ελλήσποντος 0-1)

Φ. Σταθαράς: ‘Ομάδα με βαριά φανέλα τα Λουκίσια’

ΕΠΣΕ: Ποινολόγιο ποδοσφαιριστών (4-5/5)

Ευβοϊκός Αγ. Νικολάου: Λύση συνεργασίας με Β. Τόγια