EVIASPORTS Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: Ήττα στην παράταση! (ΒΑΟΛ Χίου-ΧΒΑ 73-69)

Η ΧΒΑ έφτασε πολύ κοντά στο να πετύχει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στον ΒΑΟΛ Χίου στην πρεμιέρα του β’ γύρου, γνωρίζοντας τελικά την ήττα στην παράταση με 73-69.

Στην κανονική διάρκεια και με το σκορ στο  62-61 η ομάδα της Χαλκίδας θα μπορούσε να είχε πάρει και τη νίκη αν ο Γεωργιάδης είχε ευστοχήσει και στις 2 βολές που κέρδισε σε νεκρό χρόνο, με τον φόργουορντ της ΧΒΑ να έχει 1/2 και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο ΒΑΟΛ έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 23-22 με την ομάδα της Χαλκίδας, κυρίως μέσω της άμυνας της να προσπερνά με 34-39 στο 18′ και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων (38-41).

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν εκ νέου το προβάδισμα (54-51 στο 29′) και 55-53 στο τέλος της γ’ περιόδου. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο του παιχνιδιού ο ΒΑΟΛ προηγήθηκε με 61-56 στο 34′.

Ο Γεωργιάδης με 1/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση σε νεκρό χρόνο, με τον ΒΑΟΛ που έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την παραμονή στην κατηγορία, να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες αλλά και πιο τυχερός, επικρατώντας με 73-69.

Για την ΧΒΑ ο Μπρατσιάκος με 19 (3) πόντους ήταν εκείνος που τράβηξε το… κουπί επιθετικά.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γεράνιος-Γιαννακόπουλος Φ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 38-41, 55-53, 62-62 (καν. διάρκεια), 73-69 (τελ. αποτέλεσμα)

ΒΑΟΛ XIOY (Βουλίκας-Συμιακάκης): Φουντουλάκος, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 7 (2), Σουλίκας 8, Κουτσαντωνάκης, Παπαδόπουλος 5, Τσουρής 10 (2), Μαρούλης 24 (1), Τροβάς 7 (1), Κουιμτζής 1, Σιμιτσάκης 2, Κωσταντινάκος 9 (2).

ΧΒΑ (Καλογήρου): Ντουζίδης, Μπρατσιάκος 19 (3), Παπάδης 4, Στεφάνου 4, Κατσούλας 11 (1), Σταθόπουλος Ευστ., Σταθόπουλος Δ. 3 (1), Μητσιμπόνας 1, Γεωργιάδης 10, Λούκας, Αναστασόπουλος, Σιδέρης 11.

Σαν Σήμερα (25/10/2020): Ηρακλής Ψαχνών-Αταλάντη 2-1 (photos+video)