Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Μαλεσίνα-Τελεθριακός 94-67

Στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Μαλεσίνα πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Τελεθριακό με 94-67, διατηρώντας αλώβητη την έδρα της και δείχνοντας πως παραμένει μια υπολογίσιμη δύναμη για τα τοπικά δεδομένα!

Οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με τον Μητρόπουλο, προηγήθηκαν με 12-6 και 34-20 στο 12′ για να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά στη συνέχεια κλείνοντας το ημίχρονο με 48-32.

Ο Τελεθριακός, που έπαιξε χωρίς τον τραυματία Κιαπέκο,  ήταν στο ίδιο διάστημα μέτριος μην μπορώντας να βρει λύσεις κυρίως στην άμυνα.

Το ίδιο σκηνικό και στη συνέχεια, με τη διαφορά να παίζει στα ίδια επίπεδα μέχρι το 30′ (68-52) για να πατήσει και πάλι το…γκάζι προς το τέλος η Μαλεσίνα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +27 και το τελικό 94-67!

Κορυφαίοι των νικητών, που έπαιξαν χωρίς τους Μωραϊτη και Τούντα, οι Μητρόπουλος, Πετράκος, ενώ από τον Τελεθριακό ξεχώρισαν ο Τσιριμώκος στο β’ ημίχρονο και ο Τσιτούμης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χουγιάζος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 48-32, 68-52, 94-67.

ΜΑΛΕΣΙΝΑ (Τορβάς-Παϊσιος): Βασιλείου, Τζεφεράκος, Βίγγος 15 (3), Κανακάρης 11 (3), Μπλόντζος 9 (1), Ταμπούρης, Μητρόπουλος 20 (3), Δημητρός, Κυριάκης, Καυκής 14 (1), Πετράκος 25.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου-Κιαπέκος): Μέτα 2, Κοσμετάτος 10, Γκατζούρης, Παπαθανασίου 5 (1), Κουλουριώτης, Τερερές, Ξετρίχης 13 (3), Τσιτούμης 12, Τσιριμώκος 20 (5), Ζούτσος, Κλούρας 5.

Συγχαρητήρια επιστολή ΣΔΚΑΣΕ στη Μαρία Κάλφα!