Α' ΕΣΚΑΣΕ Αγαπημένα ΡΟΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: ΓΑΣ Βασιλικού-Τελεθριακός 57-81

Ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα για τον Τελεθριακό, που βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα επιθετικά και ιδίως έξω από τη γραμμή του τρίποντου, νικώντας εκτός έδρας τον ΓΑΣ Βασιλικού με 57-81!

Η ομάδα του Φώτου μπήκε από την αρχή δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 2-10 στο 3′ φέρνοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (6-19 στο 7′).

Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με καλή άμυνα στη συνέχεια μείωσαν αρχικά σε 24-30 για να πλησιάσουν στο ημίχρονο σε απόσταση βολής (34-37).

Ο Τελεθριακός όμως, με πολύ καλά ποσοστά στη συνέχεια και με 9 εύστοχα τρίποντα στο β’ ημίχρονο εκ των οποίων τα 6 ο Τσιριμώκος, πήρε διαφορά ασφαλείας στο σκορ ξεφεύγοντας με 39-57 και 44-64 για να πάρει τελικά τη νίκη με 57-81.

Η τριάδα Τσιριμώκος-Κοσμετάτος-Κιαπέκος σημείωσε τους 58 από τους 81 πόντους της ομάδας της Ιστιαίας παίζοντας καταλυτικό ρόλο στην έκβαση του παιχνιδιού.

Διαιτητές: Χαϊνά-Κάλφα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-27, 34-37, 44-61, 57-81.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου): Ζήμπρας, Καψούλης 18, Κώνστας 7 (2), Τσίτσης 5 (1), Μπέλλος 7, Κικίδης Π. 5 (1), Κατσαρός 2, Κικίδης Ν. 5 (1), Νασάκης 8 (1), Παπαθανασίου, Σκεμπές, Κικίδης Κ.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Μέτα 6, Κοσμετάτος 20 (3), Γκατζούρης 2, Παπαθανασίου 13 (3), Τσιριμώκος 21 (7), Κιαπέκος 17, Κλούρας 2, Κουλουριώτης, Ξετρίχης, Τσιτούμης.

Δείτε τις φωτογραφίες του Άγγελου Αγαπητού απ’ το παιχνίδι, πατώντας ΕΔΩ.

Έκανε το 2/2! (Βούρειος Χίου-ΧΒΑ 55-61)

ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΕΠΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ): Άγιος-Μαντούδι 9-1

ΑΟΝ Αρτάκης: Συνεχίζουν Μ. Μαύρος-Γ. Βάρκας στο τεχνικό επιτελείο