Α' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Α’ ΕΣΚΑΣΕ: Βαθμολογία & σκόρερς (1η αγωνιστική)

Πρεμιέρα σήμερα στο 40ο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ με τις 12 ομάδες να ανοίγουν την αυλαία της νέας σεζόν, με 6 πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις!

Μεγάλες εκτός έδρας νίκες, για τον Τελεθριακό που πέρασε με καταιγισμό τριπόντων από το Βασιλικό (57-81) και την Αναγέννηση Λαμίας που νίκησε στο Μαρτίνο την Προοδευτική Λάρυμνας με 45-66.

Μεγάλα ντέρμπι στη Μαλεσίνα, με την τοπική ομάδα να κάνει την ανατροπή και να κερδίζει τον Κάδμο με 84-75 και στη Λιβαδειά όπου ο Απόλλωνας νίκησε τον Γ.Σ. Ιτέας με 69-65.

Στη Χαλκίδα, η ΑΕΕΠ Χαλκίδας στο τέλος κινδύνευσε από τον Πρωτέα επικρατώντας τελικά με 77-72, ενώ στην Άμφισσα ο Μάκαρος ξεκίνησε νικηφόρα κερδίζοντας τον Αστέρα Αλιβερίου με 73-65.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΓΑΣ Βασιλικού-Τελεθριακός 57:81

ΑΕΕΠ Χαλκίδας-Πρωτέας Σχηματ. 77:72

Μάκαρος-Αστέρας Αλιβερίου 73:65

Απόλλων Λιβαδειάς-Γ.Σ. Ιτέας 69:65

Μαλεσίνα-Κάδμος 84:75

Προοδευτική Λάρ.-Αναγ. Λαμίας 45:66

 

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (2η-26/10)

Πρωτέας Σχηματαρίου-ΓΑΣ Βασιλικού (18:00)

Αστ.Αλιβερίου-ΑΕΕΠ Χαλκίδας (18:00)

Γ.Σ. Ιτέας-Μάκαρος (18:00)

Κάδμος-Απόλλων Λιβαδειάς (18:00)

Αναγ.Λαμίας-Μαλεσίνα (18:00)

Τελεθριακός-Προοδευτική Λάρ. (15:00)

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ 

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓ. Β. Ν-Η Υ-Κ
1 ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 1 2 1-0 81-57
2 ΑΝΑΓ.ΛΑΜΙΑΣ 1 2 1-0 66-45
3 ΜΑΛΕΣΙΝΑ 1 2 1-0 84-75
4 ΜΑΚΑΡΟΣ 1 2 1-0 73-65
5 ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒ. 1 2 1-0 69-65
6 ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 1 1 1-0 77-72
7 Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 1 1 0-1 65-69
8 ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜ. 1 1 0-1 72-77
9 ΑΣΤ.ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ 1 1 0-1 65-73
10 ΚΑΔΜΟΣ 1 1 0-1 75-84
11 ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ 1 1 0-1 45-66
12 ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 1 1 0-1 57-81

*Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έχει -1 βαθμό.

 

ΣΚΟΡΕΡΣ

  1. Ντάλλης (Απόλλων Λιβαδειάς) 28
  2. Σκαλτσάς (Απόλλων Λιβαδειάς) 24
  3. Αναστασίου (Κάδμος) 23
  4. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 21
  5. Μητρόπουλος (Μαλεσίνα) 21
  6. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 21
  7. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 20
  8. Βίγγος (Μαλεσίνα) 20
  9. Καψούλης (ΓΑΣ Βασιλικού) 18
  10. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 18
  11. Καυκής (Μαλεσίνα) 18
  12. Χαρατσής (Αστ.Αλιβερίου) 18

ΤΡΙΠΟΝΤΑ

  1. Τσιριμώκος (Τελεθριακός) 7
  2. Αναστασίου (Κάδμος) 5
  3. Μητρόπουλος (Μαλεσίνα) 4
  4. Νταλαγιάννης (Πρωτέας Σχημ.) 4
  5. Μάστορης (Αστ.Αλιβερίου) 3
  6. Παπαθεοχάρης (Μάκαρος) 3
  7. Παπαθανασίου (Τελεθριακός) 3
  8. Κοσμετάτος (Τελεθριακός) 3
  9. Κουτσογιάννης (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 3
  10. Κωνσταντίνου (ΑΕΕΠ Χαλκίδας) 3
  11. Βίγγος (Μαλεσίνα) 3
  12. Σταύρου (Γ.Σ. Ιτέας) 3
  13. Παπαδάκης (Κάδμος) 3

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Σχολικοί αγώνες: 2ο ΓΕΛ Χαλκίδας-3ο ΓΕΛ Χαλκίδας (video)

Παναγιώτης Νικολάου

Συγχώνευση Γ.Σ. Αυλίδας με Ο.Κ. Αυλίδας!

Κώστας Λαγός

Β’ ΕΣΚΑΣΕ (playoffs): Πήρε την άνοδο! (Αστ. Αλιβερίου-Προοδευτική 52-54)

Παναγιώτης Νικολάου