Αγαπημένα ΡΟΗ ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ (Β’ ΦΑΣΗ): Κύζικος Αρτάκης-ΑΕΧ/Έξω Παναγίτσα 1-1 (πέν.: 3-4)

Η ομάδα ΑΕ Χαλκίδας/Έξω Παναγίτσα επικράτησε στα πέναλτι του Κύζικου Αρτάκης με 4-3 (κ.δ.: 1-1) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του πρωταθλήματος νέων ‘Ποζίδης Κωνσταντίνος’ της ΕΠΣΕ.

Ο Κύζικος Αρτάκης είχε την υπεροχή, με την ομάδα της Έξω Παναγίτσας να προσπαθεί να ‘χτυπήσει’ κυρίως στην κόντρα, σ’ ένα πόλυ όμορφο παιχνίδι με αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά και της διαδικασίας των πέναλτι.

Η ομάδα της Αρτάκης άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό με δυνατό σουτ του Μακρή που έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήξει στα δίχτυα, ενώ ο σκόρερ του Κύζικου είχε δοκάρι στο 37′ και λίγο πριν την ανάπαυλα η ομάδα ΑΕ Χαλκίδας/Έξω Παναγίτσα ισοφάρισε όταν μετά από μακρινό συρτό σουτ του Κουστίμπη η μπάλα χτύπησε στο σώμα του πεσμένου στο έδαφος Βαρτζή και κατέληξε στα δίχτυα. Στην επανάληψη ο Κύζικος συνέχισε να πιέζει, είχε δοκάρι στο 52′ με σέντρα-σουτ του Κοίλιαρη, ενώ έχασε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη-πρόκριση στις καθυστερήσεις με χτύπημα πέναλτι του Παπαδημητρίου που απέκρουσε ο Σταθαράς.

Ο πορτιέρο των νικητών είχε καθοριστική συμβολή και στη διαδικασία των πέναλτι, αποκρούοντας τα δύο τελευταία χτυπήματα των παιχτών της ομάδας της Αρτάκης, ενώ παράλληλα ο ίδιος και οι συμπαίκτες του ήταν εύστοχοι και στα τέσσερα χτυπήματα που εκτέλεσαν.