ΝΕΩΝ ΕΠΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

ΜΙΚΤΕΣ ΕΠΣΕ (ΝΕΩΝ): Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας με Μεσσηνία

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας της μικτής νέων Εύβοιας με τη Μεσσηνία, για την τρίτη φάση του αντίστοιχου πρωταθλήματος προεπιλογής νέων.

• Έναρξη αγώνα στις 2.30 μ.μ. στο γήπεδο Νέας Ιωνίας.
  • Διαιτητές: Νικολάου (Αθηνών)-Όντος (Αθηνών)-Μαραθωνίτης (Αθηνών)
  • Σύνθεση Εύβοιας: Μίχος, Μήτρου, Πόγκας, Πασσάς, Ρουμελιώτης Σ., Δέδες, Ποδαράς, Μεταξάς, Μακρής, Τζαφέρης, Παπαδημητρίου. Αναπληρωματικοί: Αδαμόπουλος, Αλαφάκης Α,, Φωτιάς, Πρίνος, Βαγγέλη, Σταμούλος, Κροκόδειλος.
  • Σύνθεση Μεσσηνίας: Λάππας, Σκοπέτος, Οικονομέας, Καλύβας, Στυλιανόπουλος, Ακριστινέι, Θεοδωρόπουλος, Κοσμόπουλος, Ρουμελιώτης Π., Κωστέας, Καρύδης. Αναπληρωματικοί: Αρβανίτης, Κρητικάκης, Σαούτης, Αντωνόπουλος, Σταματελόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Χριστόπουλος.
  • Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα. Είσοδος ομάδων.
  • 2′: Πρώτο κόρνερ για την Εύβοια. Κεφαλιά από Τζαφέρη, λίγο άουτ. Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.
  • 3′: Μεγάλη επέμβαση στην δεξιά του γωνία από τον Μίχο για την Εύβοια. Πρώτη ευκαιρία της Μεσσηνίας.
  • 6′: Κόρνερ για τη Μεσσηνία. Τελειώνει η φάση χωρίς κίνδυνο για την Εύβοια.
  • 8′: Φάουλ για την Εύβοια απ’ τα δεξιά και κοντά στην περιοχή. Το εκτέλεσε ο Ποδαράς, ψηλά άουτ η μπάλα.
  • 10′: Φάουλ για τη Μεσσηνία, πλάγια αριστέρα. Απόκρουση ο Πόγκας με κεφαλιά και απομάκρυνση κινδύνου.
  • 14′: 0-1. Γκολ για τη Μεσσηνία. Ο Κωστέας έκανε τελική προσπάθεια και ο Μίχος δεν μπόρεσε παρά την προσπάθεια του, να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.
  • 21′: Πάντα το 0-1 υπέρ της Μεσσηνίας, σ’ ένα παιχνίδι κέντρου και χωρίς κάτι το ιδιαίτερο στα τελευταία λεπτά.
  • 23′: Επικίνδυνο φάουλ για τη Μεσσηνία. Εντυπωσιακά αποκρούει πέφτωντας στη δεξιά του γωνία ο Μίχος και παραχωρεί κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο από τη Μεσσηνία.
  • 24′: Φάουλ για την Εύβοια σε καλό σημείο και πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα στον Καλύβα. Παπαδημητρίου στην εκτέλεση. Απόκρουση την τελευταία στιγμή των αμυντικών.
  • 28′: Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πασσά για την Εύβοια. Η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ και δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι. Σημαντική ευκαιρία για την ισοφάριση για την Εύβοια.
  • 32′: Κίτρινη κάρτα στον Κωστέα για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον τερματοφύλακα της Εύβοιας Μίχο.
  • 38′: Τρίτη κίτρινη κάρτα σε παίχτη της Μεσσηνίας και πιο συγκεκριμένα στον Καρύδη και φάουλ στον άξονα για την Εύβοια. Εκτέλεσε ο Πασσάς, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.
  • Λήξη ημιχρόνου. Η Μεσσηνία προηγείται της Εύβοιας με 1-0, με γκολ του Κωστέα στο 14ο λεπτό.
  • 41′: Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
  • 43′: Πρώτη κίτρινη κάρτα για την Εύβοια με τον Ποδαρά.
  • 48′: Χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.
  • 49′: Πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, για την Εύβοια, με τον Παπαδημητρίου όμως να μην κατορθώνει να εκμεταλλευτεί το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα.
  • 50′: Πρώτη αλλαγή για την Εύβοια. Ο Σταμούλος πήρε τη θέση του Τζαφέρη.
  • 53′: Κυριαρχεί η Εύβοια στην επανάληψη, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει τη μεγάλη φάση ως τώρα.
  • 55′: 0-2. Μετά από κόρνερ της Εύβοιας και ‘τυφλή’ απόκρουση των αμυντικών της Μεσσηνίας ο Μ. Ρουμελιώτης βγήκε μόνος στην κόντρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα της Μεσσηνίας.
  • 57′: Φάουλ σε πολύ καλό σημείο για την Εύβοια. Ακριβώς στο ύψος της μεγάλης περιοχής.
  • 58′: 1-2. Εκτελεστής του φάουλ ο Παπαδημητρίου που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μειώνει άμεσα η Εύβοια και μένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.
  • 60′: Δύο αλλαγές για τη Μεσσηνία. Έφυγαν απ’ το παιχνίδι οι Θεοδωρόπουλος και Καρύδης και τις θέσεις τους πήραν οι Σαούτης και Αλεξανδρόπουλος.
  • 62′: Μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 για την Εύβοια. Σουτ του Δέδε έφυγε ελάχιστα άουτ.
  • 63′: Πλαγιοκόπηση από αριστερά του Μακρή για την Εύβοια που έκανε τη σέντρα, όμως δεν βρέθηκε κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας για να το εκμεταλλευτεί.
  • 64′: Το παιχνίδι έχει αποκτήσει άγρια ομορφιά, με την μπάλα πάνω-κάτω και σκληρές άμυνες και από τις δύο ομάδες.
  • 67′: Καλοχτυπημένο φάουλ από τον Παπαδημητρίου για την Εύβοια και κεφαλιά προς τα πίσω που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Μεσσηνίας.
  • 71′: Η Εύβοια έχει αναλάβει και πάλι τα ηνία του αγώνα πιέζοντας την Μεσσηνία, που προσπαθεί πίσω από την μπάλα να διατηρήσει το υπέρ της 1-2.
  • 75′: Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο, με την Εύβοια να εντείνει τις προσπάθειες της για ισοφάριση.
  • 79′: Καλό σουτ για την Εύβοια, λίγο άουτ.
  • 80’+: Ατομική ενέργεια Ποδαρά και φάουλ από πλάγια αριστερά λίγο έξω από την περιοχή. Εκτέλεσε ο Παπαδημητρίου στέλνοντας την μπάλα άουτ.
  • Λήξη αγώνα. Η Μεσσηνία κέρδισε την Εύβοια και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Δόξα Προκοπίου: Προχωρά ο σχεδιασμός-έναρξη προετοιμασίας στις 29/7

‘Ξηρόπολη’ Βασιλικού: ‘Επιδιώκουμε την ηθική εξύψωση των αθλητών μας’