Β' ΕΣΚΑΣΕ ΜΠΑΣΚΕΤ

Β’ ΕΣΚΑΣΕ Α’ ΟΜΙΛΟΣ: ΑΛΙΑΡΤΟΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 64-61

Νίκη για την Αλίαρτο απέναντι στην ΑΓΕ Χαλκίδας με σκορ 64-61 για το πρωτάθλημα της Β’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την 5η τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη η ΑΓΕΧ γνώρισε την 8η της ήττα για φέτος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 5 πόντους στο ημίχρονο (28-33). Η ομάδα της Αλιάρτου μείωσε σε 42-45 στο 30’ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 64-61.

Με το σκορ στο 62-61 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν καταλογίστηκε από τους διαιτητές, με το τελικό 64-61 να δίνει τους δύο πόντους της νίκης στην ομάδα του Σκαλτσά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κατρισιώτης με 18 πόντους, ενώ από την ΑΓΕΧ ο Ν. Κικίδης είχε 31 (8) πόντους.

Διαιτητές: Γερονικολός-Πετώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14, 14-19, 14-12, 22-16.

ΑΛΙΑΡΤΟΣ (Σκαλτσάς): Κατσιμίχας 3 (1), Καρανάσος  Ε., Τσιλιγιάννης 8 (2), Τσέκος 14, Σταγκίδης 6 (2), Λάζαρης, Κατρισιώτης 18, Βλαχογιάννης 12 (2), Γίτσας, Καρανάσος Δ. 3 (1).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κιάκος 5, Μιχαήλ 2, Ανδρέου, Τόγιας, Βεζυρτζόγλου 10 (1), Βελισσαράκος 3, Κικίδης Κ. 8 (1), Κικίδης Ν. 31 (8), Ρίννης 2.

Κλειστό γυμναστήριο Βασιλικού: Ξεκινούν τα έργα αποκατάστασης