BASKET LEAGUE EVIASPORTS.GR ΜΠΑΣΚΕΤ

Άλμα παραμονής! (Κύμη-Κολοσσός 91-86)

Άλμα παραμονής στη Basketleague από την Κύμη που νίκησε παρά τα προβλήματα που προέκυψαν την τελευταία στιγμή με την απουσία του Χόρτον τον Κολοσσό με 91-86, φτάνοντας τις 4 νίκες και δείχνοντας προς κάθε κατεύθυνση πως είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει!

Το μόνο που δεν κατάφερε σήμαρα η Κύμη, ήταν να καλύψει το -7 του πρώτου γύρου όμως ακόμα και έτσι έχει σαφέστατο προβάδισμα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Ο Ουάσιγκτον με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σε ένα…τρελό ματς με πολλές ανατροπές στο σκορ, με την Κύμη να πάει από το -8 στο +14 και πάλι στο +1, για να επιστρέψουν οι καρδιές στη θέσης τους, καθώς εκτός του Ουάσιγκτον υπήρχαν και άλλοι μεγάλοι πρωταγωνιστές όπως ο Λιούϊς, ο Σαγκς, ο Καρινιάουσκας που ήταν σαν να μην έλειψε μια μερα και βέβαια ο αρχηγός Στ.Τουτζιαράκης που όχι μόνο κάλυψε το κενό του Χόρτον αλλά στο τέλος έβαλε τη σφραγίδα του με τάπα στην άμυνα και καλάθι στο καπάκι στην επίθεση!

Τρίποντο ρεσιτάλ!

Στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός με 4/5 τρίποντα κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με το 10λεπτο να τελειώνει με 24-27 και την Κύμη να βρίσκει λύσεις από τον Καρινιάουσκας που με 7 πόντους σε αυτό το διάστημα κράτησε ζωντανή επιθετικά την ομάδα του Κουτσού.

Η Κύμη βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, Λιούϊς και Ουάσιγκτον πήραν τη σκυτάλη από τον Καρινιάουσκας και με 15 & 14 πόντους αντίστοιχα στο α’ ημίχρονο έφεραν την Κύμη μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 49-41, με την ομάδα του Κουτσού να έχει ξεφύγει και με +11, με σημείο κλειδί το 31-35 όταν με 4 τρίποντα και ένα καλάθι και φάουλ έγινε με επιμέρους σκορ 15-0 σε 46-35!

Με πρωταγωνιστή τον Ουάσιγκτον η Κύμη ξέφυγε και με 14 πόντους στη γ’ περίοδο, έδειχνε να έχει το μομέντουμ αλλά ένα ‘νεκρό’ τελευταίο λεπτό έδωσε το δικαίωμα στον Κολοσσό με σερί 0-6 να μειώσει στην εκπνοή του 10λεπτου σε 70-64.

Ο Κολοσσός έφτασε το σερί και στο 0-10 (70-68) για να σπάσει το σερί ο Σάγκς (72-68).

Το ματς πήγε και στον πόντο αλλά ήταν η ώρα του Σαγκς που με 7 προσωπικούς πόντους έδωσε ανάσα στην Κύμη που πήρε…παράσταση νίκης με +10 (84-74).

Με…τάσεις αυτοκτονίας όμως η Κύμη ξαναέβαλε τον Κολοσσό μέσα στο παιχνίδι (85-85 στο 1:47) για να δώσει τη λύση ο Λιούϊς (87-82) και ο Τουντζιαράκης με μια τάπα στην άμυνα και ένα φόλοου στην επίθεση να το πάρει επι…προσωπικού γράφοντας το 89-82 στο 1:20 για το φινάλε.

Ο Λιούις με 2/2 βολές έκανε το 91-85 στα 27′ δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Κολοσσός μείωσε σε 91-86 στο τέλος οι δύο ομάδες έπαιξαν και για τη διαφορά για να τελειώσει τελικά στο +5 με την Κύμη να πανηγυρίζει μια νίκη μεγάλης βαθμολογικής σημασίας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86.

Κύμη (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σαγκς 15 (1), Ουάσινγκτον 25 (5/6 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Λιούις 19 (1/8 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Γουίλιαμς 2, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Μαραγκός 5, Μητσιμπόνας, Καρινιάουσκας 14.

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 14 (10 ριμπάουντ), Δημάκος 14 (1), Ντιγκς 3 (10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουνινγκ 22 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Πίνκστον 18 (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γεωργάκης 4, Γεωργαλλής, Τσούπκοβιτς 2, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (1), Λι.

Κλήρωση: Β’ ΕΣΚΑΣΕ (Α’ ΟΜΙΛΟΣ)

ΠΑΙΔΩΝ ΕΣΚΑΣΕ: Σε 4 ομίλους και με περισσότερους αγώνες για όλες τις ομάδες το πρωτάθλημα 2022-23!

ΕΦΗΒΩΝ ΕΣΚΑΣΕ Β’ ΦΑΣΗ (Α’ & Β’ ΟΜΙΛΟΣ): Βαθμολογίες & σκόρερς (7η αγωνιστική, 19-20/3)